Aranżacja kuchni – kompleksowy poradnik
Powrót

Aranżacja kuchni – kompleksowy poradnik

Kuchnia to serce każdego domu. Miejsce parzenia porannej kawy i leniwego przygotowywania obiadu dla najbliższych. To również przestrzeń spotkań i intymnych rozmów. Jak zaaranżować kuchnię, by była w pełni ergonomicznym, przytulnym i pięknym pomieszczeniem? W naszym poradniku znajdziesz kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci zaprojektować pomieszczenie marzeń!

Strefy funkcjonalne, czyli aranżacja ergonomicznej kuchni

Aranżacja kuchni powinna opierać się o solidny projekt. Pomieszczenie powinno być zaplanowane zgodnie z logiką użytkowania i przy umiejętnym planowaniu całego pomieszczenia. Obecnie najciekawszym nurtem w projektowaniu wnętrz jest wyznaczenie tzw. trójkąta roboczego.

Trójkąt roboczy w kuchni – co to jest?

Trójkąt roboczy to rozwiązanie architektoniczne zakładające, że najważniejsze strefy kuchenne powinny być rozmieszczone na planie trójkąta. Każda z trzech głównych sekcji powinna być ulokowana na jednym z ramion wytyczonego trójkąta, a szerokość ramion nie powinna przekraczać 7 metrów.

 

Dzięki temu użytkownik kuchni może z łatwością przygotowywać posiłki i poruszać się między strefą przechowywania (lodówka – zamrażarka - spiżarka), strefą brudną (zlewozmywak - kosz) i strefą przygotowywania posiłków (kuchenka – piekarnik – mikrofalówka).

 

Projekt kuchni – L, U czy G?

Zachowanie układu trójkąta roboczego podczas aranżacji kuchni nie zawsze jest możliwe do realizacji. Zagospodarowanie przestrzeni będzie, przede wszystkim, zależne od układu pomieszczenia. Do najpopularniejszych obecnie rozwiązań należy zaliczyć planowanie przestrzeni na planie liter L, U oraz G.

 

Architektoniczny plan litery L to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Aranżacja kuchni w ten sposób składa się, najczęściej z przyściennego, dłuższego modułu szafek z nieco krótszą odnogą poprowadzoną w kącie prostym.

 

 

Rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń, które mają spełniać wymogi funkcjonalności swoich użytkowników, jest kuchnia na planie litery U, gdzie trzy na trzech sąsiadujących ze sobą ścianach umieszczone są meble i sprzętu kuchenne, połączone ze sobą właśnie w takim kształcie.

 

 

Trzecią opcją, którą cenią sobie zwolennicy kuchni i jadalni w jednym, jest umeblowanie w kształcie litery G, która łączy w sobie funkcjonalność rozkładu L i U, a jednocześnie posiada jeszcze jeden komponent pod postacią znacznie krótszej wyspy kuchennej służącej zarówno do przygotowywania posiłków, jak i wspólnego spożywania posiłków.  

 

Jak wybrać meble idealne?

Kolejną kwestią do rozważenia podczas aranżacji kuchni jest decyzja związana z umeblowaniem. Oczywiście, kolorystyka czy styl to kwestie indywidualne. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość i wykończenie.

 

Mimo szerokiej oferty sklepów meblarskich, podczas aranżacji kuchni warto również zwrócić uwagę na propozycje mniejszych producentów lub zamówić kuchnię na wymiar. To rozwiązanie pozwala na znacznie większą kontrolę na etapie produkcji i montażu mebli. Dodatkowo, wsparcie stolarza podczas meblowania małej kuchni będzie nieocenione, a gama rozwiązań i materiałów, z których korzysta specjalista, z pewnością wpisze się w gusta każdego użytkownika.

 

Kuchnia w zabudowie, czy wolnostojąca?

Ostatnią, choć nie najmniej ważną kwestią podczas aranżacji kuchni jest decyzja związana z wyborem i zagospodarowaniem sprzętów kuchennych. Dużą popularnością cieszą się obecnie kuchnie w zabudowie, gdzie fronty wszelkie sprzęty kuchenne schowane są pod obudową mebli, co czyni pomieszczenie spójnym i uporządkowanym.

 

Rosnącą popularność zyskuje jednak również rozwiązanie architektoniczne zakładające umieszczanie kilku wyrazistych elementów meblarskich, takich jak lodówka w wyrazistym kolorze. W takim przypadku zasłanianie takiego kuchennego wyróżnika byłoby sporym błędem.

 

 

Warto więc rozważnie przeanalizować wszelkie opcje i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, w zależności od preferencji. Warto wspomnieć, że, z pewnością, kuchnia w zabudowie jest nieco droższym rozwiązaniem, które jednocześnie może znacząco przedłużyć żywotność urządzeń AGD.

 

Do góry strony