Aranżacja mieszkania w stylu rustykalnym
Powrót

Aranżacja mieszkania w stylu rustykalnym

Spis treści:

 

  1. Styl rustykalny - historia
  2. Nowoczesny styl rustykalny we wnętrzarstwie, czyli wiejska idylla na salonach
  3. Rustykalna kuchnia
  4. Salon i sypialnia w rustykalnym stylu, czyli funkcjonalna prostota

 

Styl rustykalny – historia

 

Na początek – garść faktów. Styl rustykalny pojawił się na salaonach w XIX wieku. Warto wyróżnić tutaj choćby późnowiktoriańską, zamiłowaną w przedmieściach Anglię i rodzimą, modernistyczną Polskę, która tak chętnie czerpała z prostoty i pomysłowości osadników wiejskich.

 

Zainteresowanie obszarami wiejskimi i ich zabudową: chałupami i dworkami, szybko dokonało zmian we wzornictwie mieszkańców dużych miast. Częściej niż zwykle korzystano z drewnianych, naturalnych ozdób i ręcznie zdobionych dodatków. Powróciły surowo ciosane komody i skrzynie drewniane, a o przepływ światła dbały duże, drewniane okna, subtelnie podkreślając słonecznymi promieniami naturalne, bezowo-karmelowe odcienie naturalnego surowca.

 

Nowoczesny styl rustykalny we wnętrzarstwie, czyli wiejska idylla na salonach

 

 

Fascynacja stylem rustykalnym we wnętrzarstwie przetrwała do dziś. Należy jednak pamiętać, że to raczej subtelna inspiracja niż dokrywanie wzornictwa na nowo.

 

Najważniejsze wyznaczniki stylu rustykalnego we współczesnym wzornictwie to:

 

  1. NATRUALNE SUROWCE I MATERIAŁY

 

Drewno, kamień, szkło, ceramika i metal – oto pięć składników niezbędnych do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni w domowym zaciszu na wiejską modłę.  

 

  1. CIEPŁE BARWY ZIEMII

 

Współczesny styl rustykalny ceni delikatne barwy ziemii i czerpie je z bogactwa naturalnych surowców. Grafit i czerń kamieni, zieleń drzew, surowy połysk szkła oraz beż i szarości ceramiki z subtelnym mariażem kolorów słońca we wszystkich swoich stadiach – od subtelnej żółci wschodu po pomarańcz i czerwień zachodzących promieni.

 

  1. PROSTA FORMA

 

Surowo ciosane, niechlujnie, zdawać by się mogło, obrobione surowce i brak dodatkowych zdobień. Styl rustykalny to prosta forma, budująca swoje bogactwo jedynie na dobrostanie wartościowych materiałów.

 

  1. OSZCZĘDNE ZDOBNICTWO

 

Prostota formy to również ograniczenie zdobień. Jeśli meble, to pokryte cienką warstwą bejcy lub przezroczystego lakieru. Jeśli lustra, to w prostej, lekkiej ramie (najczęściej z metalu czy drewna). Kamienne blaty i metalowe elementy – ostro ciosane, przywodzące na myśl robotę niewprawioej ręki. To właśnie dzięki nim uzyskujemy melancholijną nutę wiejskiej zabudowy.

 

Rustykalna kuchnia

 

Podstawą pięknej i funkcjonalnej kuchni w stylu rustykalnym są ciężkie, drewniane meble w naturalnym kolorze, koniecznie wydobywające naturalne rozłożenie słojów tego surowca. Wykończeniem umeblowania będą równie masywne, drewniane blaty funkcyjne, które gwarantują dużą odporność i surowy styl.

 

W rustykalnej kuchni nie powinno zabraknąć również trofeów przeszłości. Wyposażenie możesz naleźć na plich targach i osiedlowych wyprzedażach. Nie zapomnij również odwiedzić dziadków i pomyszkować na strychu i w starych piwnicach. Z pewnością znajdziesz tam prawdziwe perełki!

 

Salon i sypialnia w rustykalnym stylu, czyli funkcjonalna prostota

 

Jeśli projektowanie kuchni już za Tobą, pozostaje wyposażyć dwie kluczowe przestrzenie – salon i sypialnię. Obowiązują te same zasady: ma być prosto i solidnie. W sypialni postaw na wysokie łóżko, koniecznie wykonane z litego drewna. Podobnie w przypadku mebli do przechowywania odzieży i domowych szpargałów. Przełamać drewniany anturaż, warto użyć lekkich, metalowych dodatków, na przykład uzupełnić je mosiężnymi uchwytami subtelnie komponującymi się z drążkiem lampy i prostym stolikiem nocnym.

 

Salon rozjaśnij przy pomocy luster, które delikatnie odbiją naturalne światło słoneczne. Przestrzeń udekoruj również kwiatami – doniczkowymi i suszonymi, które podkreślą surową naturalność przestrzeni. Salon w stylu rustykalnym wymaga również zabawy fakturami. Wybierz ręcznie tkane koce i pikowane kapy z wełny, lnu i bawełny, aby nadać przestrzeni synestezyjnych walorów.

Do góry strony