Jak urządzić taras w bloku? - Poradnik
Powrót

Jak urządzić taras w bloku? - Poradnik

Mimo że inspiracji nie brakuje, pytanie: jak urządzić taras niejednokrotnie zastanawia ich właścicieli. To w końcu niewielka przestrzeń, którą należy umiejętnie zagospodarować. W dzisiejszym wpisie poradzimy, w jaki sposób go zaaranżować, by czerpać jak najwięcej przyjemności ze spędzanych na zewnątrz chwil!

 

 

 

Taras — jak urządzić funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń?

Przed rozpoczęciem prac, warto zastanowić się:

 

  1. dla kogo przeznaczony jest taras i jak często użytkownicy będą z niego korzystać?
  2. czy z tarasu będą korzystać dzieci i zwierzęta?
  3. jaka jest ekspozycja tarasu w mieszkaniu?

 

Dzięki odpowiedzi na te proste pytania znacznie łatwiej zaplanować prace. 

 

Jeśli chętnie przyjmujesz gości, taras w bloku musi mieć specjalną przestrzeń na ulokowanie kompletu mebli. Jeśli posiadasz małe dziecko lub zwierzę, koniecznie zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie tarasu. Obecność dzieci i zwierząt będzie wymagało również regularnej konserwacji podłogi i części wspólnych. 

 

W końcu — ekspozycja na światło dzienne w przypadku tarasu jest niezwykle istotna. Zależy od niego, chociażby dobór roślin, użycie dodatkowych form ochrony przeciwsłonecznej i umiejscowienia mebli.

 

Jak i kiedy przygotować taras do aranżacji?

Prace przygotowawcze warto rozpocząć wiosną, w szczególności jeśli wymarzony taras ma być wypełniony ulubionymi kwiatami i ziołami. Wtedy warto dokładnie umyć podłogę, zależnie od jej rodzaju. 

 

Jeśli taras pokryty jest płytkami, warto użyć myjki z wykorzystaniem wysokiej temperatury i środków chemicznych, aby pozbyć się zanieczyszczeń nagromadzonych zimą. Drewniany taras warto natomiast dokładnie oczyścić na sucho i umyć letnią wodą z użyciem naturalnych środków myjących. Jeśli drewno ma widoczne odprawienia i ubytki, należy rozważyć impregnację na nadchodzący sezon.  

 

Wybór mebli na taras — na co zwrócić uwagę?

Decydując się na meble tarasowe, zawsze wybieraj te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Są one przystosowane do zmieniającej się aury — odporne na mróz, wilgoć i wysoką temperaturę. Porządny zestaw będzie na wagę złota w szczególności jeśli nie masz gdzie składować ich przez okres zimowo-jesienny. 

 

Rodzaj mebli i ich liczba uzależniona jest oczywiście od metrażu samego tarasu. Większy pomieści wygodny komplet dla kilku osób. Najczęstszym wyborem są zestawy z rattanu lub technorattanu, pod postacią wygodnych siedzisk i funkcjonalnych stołów, które pozwolą również przechować niezbędne szpargały.

 

Równie ciekawą propozycją są niezależne fotele w surowym, skandynawskim stylu. Niewielki taras można również zagospodarować fotelem przenośnym na stojaku lub hamakiem (do montażu w ścianie lub na poręcznym stelażu).

 

Oświetlenie idealne na letnie wieczory

Do oświetlenia tarasu w bloku możemy wybrać:

 

  • girlandy i kurtyny świetlne,
  • lampiony i świeczniki,
  • oświetlenie punktowe na elewacji,
  • sznury świateł,
  • węże LED.

 

Obecnie, ze względu na swoją poręczność i bezpieczeństwo, szczególną popularnością cieszy się oświetlenie LED. Ma ono swoją dodatkową zaletę — jest bardzo subtelne i rozproszone; współgra z tym wyjątkowym, domowym zakątkiem, gwarantując relaks.

 

Dobierając oświetlenie na taras w mieszkaniu, należy zwrócić szczególną uwagę na barwę światła. Zwolennicy czystych, eleganckich kształtów powinni wykończyć zewnętrzny anturaż światłem zimnym, które nada aranżacji szyku i nowoczesności. Z kolei zwolennicy przytulnych, kojących przestrzeni, powinni skorzystać z dobrodziejstw światła ciepłego, które nadaje intymności i spokoju przestrzeni.   

Do góry strony