Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?
Powrót

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się niesłabnącą popularnością. Kuszą nie tylko swoją ceną, ale, przede wszystkim, możliwością indywidualnej aranżacji wymarzonego M. Jeśli nie wiesz, co oznacza stan deweloperski w praktyce i zastanawiasz się, jak odebrać mieszkanie w takim stanie, ten przewodnik okaże się dużą pomocą.
 

Co to jest stan deweloperski mieszkania?

Na wstępie warto zaznaczyć, że definicja stanu deweloperskiego mieszkania nie została sformalizowana i nie figuruje w regulacjach prawnych. Jest to nazwa zwyczajowa, a to, czym jest stan deweloperski, określa umowa sprzedaży (lub umowa przedwstępna) zawarta między właścicielem a deweloperem.

W tym dokumencie powinien znaleźć się dokładny opis lokum, które zostanie przekazane nowemu nabywcy. Dokument ten jest więc zindywidualizowaną definicją stanu deweloperskiego każdego mieszkania przekazywanego przez dewelopera.
 

Powszechnie przyjętą formą lokum w stanie deweloperskim jest tzw. stan surowy mieszkania, który pozwala na dowolną aranżację przestrzeni mieszkalnej i jej wykończenie. Posiada również infrastrukturę zewnętrzną i wewnętrzną zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania (ocieplenie zewnętrzne, uzbrojenie działki, ogrodzenie terenu wchodzącego w skład zakupionej nieruchomości, np. tarasu, balkonu).

 

Koszt wykończenia stanu deweloperskiego

Decydując się na taką inwestycję, musisz pamiętać o tym, by doliczyć koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Ten, w zależności od metrażu, a, przede wszystkim, potrzeb przyszłych lokatorów będzie czasochłonnym zadaniem, na który przeznaczysz znaczną część budżetu.
 

Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zawierał będzie:
 

 • koszt materiałów budowlanych,
 • koszt wyposażenia wnętrz (meble, urządzenia domowe, dodatki),
 • wynagrodzenie dla usługodawców (ekipa remontowa, hydraulik, elektryk i, na początku, architekt wnętrz).

Stan deweloperski mieszkania - co powinien obejmować?

Jak już wcześniej wspomniano, zdefiniowanie co to stan deweloperski może przysporzyć nieco problemu.

 

Przyjęto jednak, że mieszkanie w takim stanie posiada:
 

 • tynki wewnątrz i na zewnątrz mieszkania,
 • okna i parapety (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania),
 • ściany przygotowane do malowania (często pokryte jedną warstwą białej farby)
 • wylewkę podłogową,
 • instalację: elektryczną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną,
 • drzwi wejściowe do mieszkania,
 • wykończoną przestrzeń wspólną dla mieszkańców, tj. klatki schodowe, windy.
   

Dodatkowo, o ile nieruchomość posiada dodatkowe udogodnienia, może obejmować również:
 

 • wykończenie piwnic i komórek lokatorskich,
 • wykończenie garażów podziemnych,
 • wykończenie placu zabaw przylegającego do mieszkania,
 • przekazaną do użytku stację ładowania pojazdów elektrycznych.
   

Jak odebrać mieszkanie w stanie deweloperskim?

Podstawą bezpiecznego przeprowadzenia takiej transakcji jest wspomniana wcześniej umowa sprzedaży (lub umowa przedwstępna), która nakieruje nabywcę i podpowie, na które elementy zwrócić szczególną uwagę.
 

Warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wykorzystywanych materiałów i ich jakość. Przyszły właściciel mieszkania powinien również zwrócić uwagę na jakość przygotowania ścian i podłóg: czy deweloper wywiązał się z zapisów sankcjonowanych umową związanych np. z rodzajem ich pokrycia i przygotowania.
 

Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim powinien zakładać również sprawdzenie infrastruktury lokum — systemu grzejników, parapetów, balustrad (o ile mieszkanie posiada balkon). Należy wspomnieć również o tym, że, zależnie od zapisów umowy, interesy kupca zapewnia również okres ubezpieczenia, którym objęte jest mieszkanie w stanie deweloperskim.

Stan deweloperski a mieszkanie pod klucz — różnice

Rynek mieszkaniowy, obok mieszkań w stanie deweloperskim, oferują również inwestycje “pod klucz”. W odróżnieniu od pierwszej opcji, mieszkania tego typu są w pełni lub częściowo przystosowane do zamieszkania.
 

Inwestorzy najczęściej oferują kilka standardów mieszkania wykończonego “pod klucz”. Zwykle takie rozwiązanie zakłada podstawowe wyremontowanie mieszkania — położenie płytek i podłóg, malowanie ścian, montaż drzwi z ościeżnicami i biały montaż w łazience. W zależności od oferty dewelopera, mieszkańcy mogą również liczyć na pełne wyposażenie mieszkania, które zakłada również jego umeblowanie.
 

Mimo że mieszkania “pod klucz” pozwalają zaoszczędzić przyszłym lokatorom nieco czasu, mają kilka podstawowych wad:
 

 1. Nie pozwala na dowolną aranżację przestrzeni. Kupujący najczęściej nie mają wpływu na wybrane przez dewelopera materiały i elementy wykończenia.
 2. Nie gwarantują jakości wykorzystywanych w trakcie remontu komponentów. Przyszli lokatorzy nie mają wpływu na wybór elementów wyposażenia i kontrolę ich jakości.
 3. Mieszkania “pod klucz” są znacznie droższe i, nierzadko, ich cena za metr kwadratowy przekracza wartość wyposażonego lokum.
Do góry strony
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.
promocje