Jak zaaranżować kuchnię w otwartym planie?
Powrót

Jak zaaranżować kuchnię w otwartym planie?

Wstęp

Otwarte plany kuchenne są bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Ten trend zapewnia przestronność, nowoczesny wygląd i sprzyja lepszemu przepływowi powietrza w pomieszczeniu. Jednakże, aranżowanie kuchni w otwartym planie może być trudnym zadaniem, jeśli chcemy utrzymać spójność w całej przestrzeni. To właśnie dlatego tak wiele osób nie wie, jak urządzić otwartą kuchnię. W tym artykule przychodzimy na ratunek i dokładnie odpowiadamy na pytanie: jak zaprojektować otwartą kuchnię?

Podział przestrzeni

Podział przestrzeni jest kluczowy w przypadku kuchni w otwartym planie. Trzeba pamiętać, że pomimo braku ścian, kuchnia powinna być oddzielona od innych pomieszczeń w domu. Można to osiągnąć na różne sposoby, na przykład poprzez wykorzystanie wyspy kuchennej lub stołu jako granicy. Kolejnym popularnym sposobem jest użycie różnorodnych kolorów czy też materiałów przy wyborze mebli, które świetnie odetną nam przestrzeń.

Wybór mebli i urządzeń

Wybór odpowiednich mebli i urządzeń jest również ważnym czynnikiem. W przypadku otwartych planów kuchennych, lepiej zdecydować się na meble o neutralnym wyglądzie, które będą subtelnie się wpasowywać do całego domu, jednocześnie podkreślając osobność pomieszczenia. Jaskrawe i wyraziste meble mogą przytłoczyć przestrzeń, jeśli nie odpowiednio dobierzesz kolory.

Jakie oświetlenie do otwartej kuchni?

Oświetlenie jest kluczowe w każdej kuchni, ale w przypadku otwartych planów kuchennych jest szczególnie ważne. W takich pomieszczeniach często brakuje naturalnego światła, dlatego należy zadbać o odpowiednie doświetlenie szafek i blatu. Pamiętaj, że światło może być Twoim pomocnikiem i możesz je użyć do wyodrębnienia przestrzeni kuchennej od reszty pomieszczenia. Przykładowo poprzez zamontowanie taśm ledowych pod szafkami oraz pod szafkami wiszącymi wzdłuż całej linii mebli.

Wykorzystanie pustych przestrzeni

Otwarte plany kuchenne często oferują wiele pustych przestrzeni, które mogą być wykorzystane do przechowywania różnych przedmiotów. Przykład? Boczne ściany, na których można zamontować różnego rodzaju wieszaki, mogą pełnić funkcje zarówno praktyczne jak i dekoracyjne.

Wnęki

Jeśli w kuchni występują wnęki, warto wykorzystać je do przechowywania różnych przedmiotów. Można tam umieścić np. szafki lub półki, aby zwiększyć pojemność pomieszczenia i lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jak odciąć otwartą kuchnię?

Otwarte plany kuchenne często mają jedną wspólną podłogę z sąsiednimi pomieszczeniami, dlatego warto wybrać podłogę, która będzie pasować do całego domu. Jeśli chcesz wyodrębnić kuchnię, możesz zastosować odcięcie podłogowe - użycie innych płytek czy też paneli, lub możesz rozważyć zastosowanie akcentu dekoracyjnego - umieszczenie dywanu.

Do góry strony