Jakie są zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym?
Powrót

Jakie są zalety zakupu mieszkania na rynku pierwotnym?

Wstęp

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kupić mieszkanie w Krakowie na rynku pierwotnym, czy też wtórnym. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, które należy uważnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Sprawdź, jakie możliwości daje nabycie mieszkania od dewelopera i co warto wiedzieć na ten temat!

Czym jest rynek pierwotny nieruchomości i dlaczego warto z niego skorzystać kupując mieszkanie?

Na rynku pierwotnym znaleźć można nieruchomości na sprzedaż w Krakowie, które nie miały wcześniej właściciela, czy też użytkownika. Są one wprowadzane do obrotu przez deweloperów i znajdują się w nowo wybudowanych obiektach. Jakie zalety mają takie rozwiązania?

Nowoczesne budownictwo a mieszkanie na sprzedaż w Krakowie

Chcąc kupić mieszkanie z ogródkiem w Krakowie na rynku pierwotnym, warto pamiętać o tym, że takie lokale często znajdują się w nowoczesnych nieruchomościach, które bazują na najświeższych trendach.

Oczywiście stylistyka obiektu zależna jest od projektu, który wykorzystuje deweloper w procesie wznoszenia budynku – może się zdarzyć, że chce on nawiązać w jakiś sposób do tradycji, stosując przykładowo wyszukane motywy dekoracyjne. Niemniej jednak obecnie modne są rozwiązania proste i eleganckie, co może mieć duże znaczenie dla osób przeglądających inwestycje mieszkaniowe w Krakowie.

 

Nowe mieszkania w Krakowie a podatki – co warto wiedzieć?

Przy zakupie nieruchomości od dewelopera zawiera się transakcję z przedsiębiorstwem. Osoby odpowiedzialne za budowanie inwestycji prowadzą bowiem działalność lub też spółkę.

Oznacza to, że w takich okolicznościach kupujący nie musi płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi dwa procent. Taka należność obowiązuje bowiem tylko w przypadku nabycia lokalu od osoby prywatnej, a zatem na rynku wtórnym. 

Trzeba jednak zapłacić podatek od wartości dodanej, który nie jest należny w przypadku zakupu od prywatnego właściciela.

 

Mieszkania od dewelopera w Krakowie a swoboda aranżacji wnętrza

Kupując mieszkanie z ogródkiem w Krakowie od dewelopera, jest się pierwszym właścicielem nieruchomości. Daje to mnóstwo swobody w sferze aranżacyjnej. Osoba zainteresowana może bowiem od początku urządzić lokal zgodnie z osobistymi preferencjami.

Zarówno aranżacja balkonu, jak i poszczególnych pomieszczeń może więc zostać dostosowana do indywidualnych upodobań kupującego pod kątem kolorystycznym, a także w sferze doboru wyposażenia.

 

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie a pierwszy właściciel

Decydując się na mieszkanie na południu Krakowa z rynku pierwotnego, zostaje się jego pierwszym właścicielem. Jest to istotne z perspektywy praktycznej – brak wcześniejszych mieszkańców obiektu sprawia bowiem, że poszczególne elementy nieruchomości nie są jeszcze zużyte. Kwestia ta może wpływać zarówno na komfort użytkowania lokalu, jak i na jego wartość.

Do góry strony