Które mieszkanie wybrać – strona zachodnia czy wschodnia?
Powrót

Które mieszkanie wybrać – strona zachodnia czy wschodnia?

Wstęp

Kwestie związane z oświetleniem mieszkania mają ogromne znaczenie. Wpływają one bowiem na komfort korzystania z nieruchomości oraz funkcjonalność lokalu. Wybierając mieszkania na sprzedaż w Krakowie, wiele osób może zastanawiać się nad tym, jakie położenie okien jest dla nich optymalnie. 

Nie zawsze w lokalach okna usytuowane są w każdym pomieszczeniu lub ich większości, choć czasem zdarzają się również takie sytuacje. Zobacz przydatne informacje dotyczące naturalnego oświetlenia mieszkań od strony zachodniej oraz wschodniej!

 

Jakie zalety ma mieszkanie w Krakowie z oknami od wschodniej strony?

Osoby, które chcą nabyć mieszkanie na południu Krakowa, powinny dokładnie przeanalizować kwestie dotyczące ekspozycji okien w poszczególnych pomieszczeniach. Lokal z oknami położonymi na wschodzie ma szereg zalet. Wśród nich można wymienić między innymi możliwość naturalnego oświetlenia w porannej części dnia i nagrzewania się danego pomieszczenia w zimowych miesiącach.

Mieszkanie na sprzedaż w Krakowie – okna na wschód a poranne wstawanie

W przypadku, gdy dane inwestycje mieszkaniowe w Krakowie, mają okna w sypialni skierowane na wschód, może to być bardzo przydatne dla osób lubiących poranne wstawanie. Promienie słońca dostaje się tutaj do pomieszczenia dosyć wcześnie, dzięki czemu łatwo jest się budzić.

Czy warto kupić mieszkanie w Krakowie z balkonem od strony wschodniej?

Ciekawą opcją jest balkon lub taras, czy też mieszkanie z ogródkiem w Krakowie od wschodniej strony. Wówczas można wypoczywać w tej przestrzeni o poranku, obserwując wschód słońca i ciesząc się promieniami. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdy chce się stworzyć miejsce przeznaczone na relaks.

Mieszkania od dewelopera w Krakowie – wschodnia ekspozycja a gotowanie i przechowywanie żywności

Gdy okna w kuchni skierowane są na wschód, pomieszczenie nie nagrzewa się mocno, co jest pomocne w przechowywaniu jedzenia poza lodówką. Kwestia ta ma duże znaczenie również podczas gotowania.

Jakie zalety mają nowe mieszkania w Krakowie z oknami od zachodniej strony?

Zachodnia ekspozycja okien sprawia, że pomieszczenie jest dobrze oświetlone, choć może się mocno nagrzewać. Takie położenie może się sprawdzić w przypadku osób, które pracują w mieszkaniu, czy też chcą, aby dane pomieszczenie miało duży dostęp do promieni słonecznych. Może się to przydać przykładowo w przypadku hodowli roślin, które potrzebują intensywnego oświetlenia.

 

Oczywiście pamiętajmy, że na własny koszt możemy zamontować klimatyzację, co sprawi, że nie będziemy musieli się uzależniać od wyboru strony.

Ekspozycja zachodnia i domowy gabinet a tanie mieszkania w Krakowie

Wybierając nieruchomości na sprzedaż w Krakowie, można zdecydować się na zorganizowanie domowego gabinetu w przestrzeni z oknami wychodzącymi na zachód. 

Często przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności biurowych, czy też zawodowych potrzebna jest duża ilość światła. Wiele osób decyduje się na:

prowadzenie własnej działalności gospodarczej w mieszkaniu, 

pracę zdalną.

W ich przypadku przestrzeń o zachodniej ekspozycji może się świetnie sprawdzić.

 

Duża ilość światła a okna od strony zachodniej

Intensywne oświetlenie może być praktycznym rozwiązaniem również w przypadku salonu. Na kwestię tę powinni zwrócić uwagę także rodzice, którzy urządzają pokój, w którym ich dziecko ma odrabiać lekcje, uczyć się, czy też bawić. Ekspozycja zachodnia może się przydać w odniesieniu do balkonu lub tarasu.

Kwestia rozmieszczenia okien oraz poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu powinna być dokładnie analizowana przy wyborze nieruchomości. Preferencje w tym zakresie mogą być bardzo różnorodne, dlatego też trzeba określić swoje indywidualne plany oraz ustalić własne przyzwyczajenia w tym obszarze.

 

Do góry strony