Kwiaty Na Balkon. Jakie Rośliny Na Balkon Będą Najlepsze?
Powrót

Kwiaty Na Balkon. Jakie Rośliny Na Balkon Będą Najlepsze?

Dlaczego warto zasadzić kwiaty na balkonie?

Zbawienny wpływ roślin i obcowania z naturą doczekał się niejednego opracowania naukowego. Japończycy, którzy mierzą się z konsekwencjami szybkich zmian cywilizacyjnych, chętnie oddają się sztuce Shirin Youku, czyli, dosłownie tłumacząc, kąpieli leśnych. Jeśli w samym sercu metropoli próżno szukać leśnej ostoi to warto stworzyć swój własny zielony zakątek.

Piękno, harmonia i komfort

Otaczanie się i pielęgnowanie roślin reguluje poziom kortyzolu, dotlenia mózg i zapewnia szybszą regenerację przebodźcowanego mózgu. Kwiaty na balkonie budują również niezwykle estetyczny anturaż w Twoim domu.

 

Warto również wspomnieć, że kwiaty, krzewy, byliny i trawy akumulują wodę, tym samym chłodząc otoczenie. Jeśli upały szczególnie uprzykrzają Ci odpoczynek na balkonie, zasadzenie kilu roślin pomoże uporać się z wysokimi temperaturami.

 

Niewymagające kwiaty na balkon, czyli rozwiązanie dla zapracowanych

Niewątpliwie, jednym z czynników powstrzymujących przed zasadzeniem kwiatów na balkonie jest niezwykła czaso- i pracochłonność takiego zajęcia. W szczególności jeśli często wyjeżdżasz lub zwyczajnie nie masz czasu na ich pielęgnację.

 

Rozwiązaniem dla zapracowanych są niewymagające kwiaty na balkon, a więc takie, które są wytrzymałe, nie wymagają częstego nawadniania i pielęgnacji oraz odznaczają się długim okresem kwitnienia.

 

Gatunki niewymagających kwiatów na balkon to:

 

 

 

  1. Petunie

 

 

 

 

Nazywane również surfiniami. Najczęściej występują w postaci kwiatów wiszących. Ich pędy mogą osiągać aż do 100 cm długości, z eliptycznymi, ostro zakończonymi liśćmi, kuszą wonnymi kwiatami w kształcie dzwonków. Te kwiaty na balkon doskonale znoszą ostre słońce i utrzymują kwitnienie do pierwszych przymrozków.

 

 

 

  1. Begonie

 

 

 

Kwiaty znane z tropików, doskonale znoszą porywisty wiatr, i obfite opady deszczu. Begonie właściwie rozwijają się w nasłonecznionych miejscach, choć poleca się je głównie w przestrzeniach mocno zacienionych, gdzie mają szansę łatwo rozwinąć swoje pąki i grube, zielone listowie.

 

 

 

  1. Aksamitki

 

 

 

Rośliny równie wytrzymałe, co petunie i begonie. Te kwiaty na balkon świetnie znoszą zmienną temperaturę. Należy również wspomnieć o tym, że aksamitki to naturalna tarcza przed szkodnikami. Nie bez powodu ich potoczna nazwa to… śmierdziuchy. Charakterystyczny zapach to antidotum na mrówki i mszyce. Osadzone na wysokich gałązkach, mają palczaste liście i pełną płatków główkę.

Jak uprawiać kwiaty na balkonie?

Oprócz doboru roślin, należy również zastanowić się nad sposobem hodowania sadzonek. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań zapewniających ochronę i właściwą pielęgnację kwiatów na balkonie.

 

 

 

Kwiaty na balkonie zasadzimy:

 

 

 

  • w donicach,
  • w skrzyniach
  • w kwietnikach,
  • w pergolach
  • na kratkach.

 

 

 

Wciąż do najpopularniejszych rozwiązań należy sadzenie roślin bezpośrednio w donicach lub umieszczanie gotowych już krzaków w osłonach, które pozwalają zadbać o estetykę przestrzeni. Wiszące kwiaty na balkonie prezentują się wyjątkowo na dedykowanych pergolach i kratach, które zapewniają roślinom bezpieczny rozwój.

 

 

 

Jeśli zdecydujesz się na duże donice i kwietniki, zadbaj o odpowiedni drenaż roślin. Wierzchnia warstwa ziemi może co prawda wydawać się sucha, ale dla właściwego rozwoju kwiatów niezwykle ważny jest przepływ powietrza i regulacja gospodarki wodnej wewnątrz donicy. Sprawdź więc, czy na dnie donicy lub kwietnika znajdują się otwory, przez który odprowadzony zostanie nadmiar wody.

Do góry strony