Wydarzenia
Kwiaty Na Balkon. Jakie Rośliny Na Balkon Będą Najlepsze?
11.07.2022
Dlaczego warto zasadzić kwiaty na balkonie?
Zbawienny wpływ roślin i obcowania z naturą doczekał się niejednego opracowania naukowego. Japończycy, którzy mierzą się z konsekwencjami szybkich zmian cywilizacyjnych, chętnie oddają się sztuce Shirin Youku, czyli, dosłownie tłumacząc, kąpieli leśnych. Jeśli w samym sercu metropoli próżno szukać leśnej ostoi to warto stworzyć swój własny zielony zakątek.
Piękno, harmonia i komfort
Otaczanie się i pielęgnowanie roślin reguluje poziom kortyzolu, dotlenia mózg i zapewnia szybszą regenerację przebodźcowanego mózgu. Kwiaty na balkonie budują również niezwykle estetyczny anturaż w Twoim domu.
Warto również wspomnieć, że kwiaty, krzewy, byliny i trawy akumulują wodę, tym samym chłodząc otoczenie. Jeśli upały szczególnie uprzykrzają Ci odpoczynek na balkonie, zasadzenie kilu roślin pomoże uporać się z wysokimi temperaturami.
Niewymagające kwiaty na balkon, czyli rozwiązanie dla zapracowanych
Niewątpliwie, jednym z czynników powstrzymujących przed zasadzeniem kwiatów na balkonie jest niezwykła czaso- i pracochłonność takiego zajęcia. W szczególności jeśli często wyjeżdżasz lub zwyczajnie nie masz czasu na ich pielęgnację.
Rozwiązaniem dla zapracowanych są niewymagające kwiaty na balkon, a więc takie, które są wytrzymałe, nie wymagają częstego nawadniania i pielęgnacji oraz odznaczają się długim okresem kwitnienia.
Gatunki niewymagających kwiatów na balkon to:
- Petunie
Nazywane również surfiniami. Najczęściej występują w postaci kwiatów wiszących. Ich pędy mogą osiągać aż do 100 cm długości, z eliptycznymi, ostro zakończonymi liśćmi, kuszą wonnymi kwiatami w kształcie dzwonków. Te kwiaty na balkon doskonale znoszą ostre słońce i utrzymują kwitnienie do pierwszych przymrozków.
- Begonie
Kwiaty znane z tropików, doskonale znoszą porywisty wiatr, i obfite opady deszczu. Begonie właściwie rozwijają się w nasłonecznionych miejscach, choć poleca się je głównie w przestrzeniach mocno zacienionych, gdzie mają szansę łatwo rozwinąć swoje pąki i grube, zielone listowie.
- Aksamitki
Rośliny równie wytrzymałe, co petunie i begonie. Te kwiaty na balkon świetnie znoszą zmienną temperaturę. Należy również wspomnieć o tym, że aksamitki to naturalna tarcza przed szkodnikami. Nie bez powodu ich potoczna nazwa to… śmierdziuchy. Charakterystyczny zapach to antidotum na mrówki i mszyce. Osadzone na wysokich gałązkach, mają palczaste liście i pełną płatków główkę.
Jak uprawiać kwiaty na balkonie?
Oprócz doboru roślin, należy również zastanowić się nad sposobem hodowania sadzonek. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań zapewniających ochronę i właściwą pielęgnację kwiatów na balkonie.
Kwiaty na balkonie zasadzimy:
- w donicach,
- w skrzyniach
- w kwietnikach,
- w pergolach
- na kratkach.
Wciąż do najpopularniejszych rozwiązań należy sadzenie roślin bezpośrednio w donicach lub umieszczanie gotowych już krzaków w osłonach, które pozwalają zadbać o estetykę przestrzeni. Wiszące kwiaty na balkonie prezentują się wyjątkowo na dedykowanych pergolach i kratach, które zapewniają roślinom bezpieczny rozwój.
Jeśli zdecydujesz się na duże donice i kwietniki, zadbaj o odpowiedni drenaż roślin. Wierzchnia warstwa ziemi może co prawda wydawać się sucha, ale dla właściwego rozwoju kwiatów niezwykle ważny jest przepływ powietrza i regulacja gospodarki wodnej wewnątrz donicy. Sprawdź więc, czy na dnie donicy lub kwietnika znajdują się otwory, przez który odprowadzony zostanie nadmiar wody.