Skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania w upalne dni
Powrót

Skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania w upalne dni

Umiejętne wietrzenie pomieszczeń – najprostszy sposób na ochłodzenie mieszkania

Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu to podstawa. Doskonałym rozwiązaniem w upalne dni jest wywoływanie (kontrolowanego) przeciągu w domu. Najefektywniej otworzyć okna i drzwi, które znajdują się naprzeciwko siebie, na przestrzał.

 

Warto wcześniej je zabezpieczyć – unieruchomić drzwi i okna, aby gwałtowny powiew nie zamknął ich z powrotem. Jeśli wietrzenie zaplanowane jest na noc, należy zamontować moskitiery, które uchronią przed insektami. Pamiętaj, aby nie zaciągać rolet ani zasłon – te nie pozwolą powietrzu przepływać między wylotami powietrza.

 

 

Pamiętaj również o tym, że chłodzenie mieszkania w upały powinno odbywać się o określonej porze. Wietrzenie pomieszczeń zaplanuj na późny wieczór i poranek, kiedy temperatura jest niska, a powietrze rześkie. Otwieranie okien w środku upalnego dnia zamiast ochłodzić, z pewnością podniesie temperaturę w mieszkaniu.

 

Zaciemnianie pomieszczeń – ogranicz dostęp promieni słonecznych

Intensywne promienie słoneczne chętnie zaglądają do Twoich okien? – Warto je właściwie zabezpieczyć. W szczególności, jeśli pomieszczenie, które chcesz ochłodzić ma południową lub wschodnią ekspozycję. Jak ochłodzić mieszkanie w upały? – Zamontuj w oknach rolety lub żaluzje. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, równie dobrze sprawdzą się grube, nieprzepuszczające światła zasłony.

 

Przy wyborze kieruj się estetyką i dobierz je do stylu architektonicznego, który króluje w Twoim domu. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać zbyt ciemnych kolorów – te chętnie wchłaniają promienie słoneczne, podczas gdy jaśniejsze odbijają je, skutecznie chłodząc przestrzeń i zapobiegając jej nagrzewaniu.

 

Rośliny – ochłoda z natury

Kwiaty i byliny to nie tylko naturalny producent świeżego powietrza i sposób na oczyszczenie atmosfery z toksyn. Faktem jest również chłodzenie mieszkania w upały dzięki roślinom. Te wiążą wilgoć, gwarantując niższą temperaturę w pomieszczeniu, w którym je umieszczono.

 

Na lato świetnie sprawdzą się rośliny okrywowe. Nie wymagające, doskonale sprawdzają się jako akumulator wilgoci, i pochłaniacz energii słonecznej. Do tej grupy roślin zaliczymy  z pewnością wszystkie gatunki kwiatów łąkowych, takich jak barwinek czy konwalia. Równie dobrym przedstawicielem okrywowych jest bluszcz, który świetnie sprawdzi się w domu, również przez wzgląd na wartość estetyczną.

 

Nawilżone powietrze w domu barierą przed upałem

Wysoka temperatura skutecznie wysusza powietrze. Dobrym sposobem, który pomoże znormalizować negatywne skutki upału jest nawilżenie pomieszczenia, chociażby poprzez rozwieszenie prania bądź zawieszanie mokrych firan i zasłon, które przez kilka krytycznych godzin zapewnią delikatne ochłodzenie.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wzrostem temperatury?

Pamiętaj również, że na czas upałów warto ograniczyć część domowych zajęć. Na pewno zrezygnuj z długiego gotowania i pieczenia. Im dłużej i w wyższej temperaturze przygotowujesz posiłki, tym bardziej będą nagrzewały się mury mieszkania.

 

Jak ochłodzić mieszkanie w upały? – Zrezygnuj z intensywnego oświetlenia i odłącz nieużywane sprzęty. Zamiast kąpieli w gorącej wodzie, dzień zacznij od zimnego prysznica – Ty poczujesz się bardziej rześko, a wysoka temperatura wody nie nagrzeje nieprzyjemnie łazienki.

 

 

Pamiętaj również, aby unikać otwierania okien w najcieplejszej porze dnia, aby nie wypuszczać chłodniejszego, wewnętrznego powietrza na zewnątrz.

 

Do góry strony