Wydarzenia
Zakup mieszkania od dewelopera — krok po kroku
19.05.2022
Dlaczego Polacy kupują mieszkania od deweloperów?
Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem na rodzimym rynku. W ubiegłym roku padła rekordowa liczba — sprzedano ich ponad 165 tysięcy, pobijając tym samym wynik z 1979 roku. Polacy decydowali się głównie na zakup mieszkania od dewelopera.
Swoją decyzję argumentowali:
- możliwością indywidualnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej,
- dobrze dostosowaną infrastrukturą dla potrzeb mieszkańców: dostępnością miejsc parkingowych, strefami zielonymi, przestrzenią dla dzieci i zwierząt domowych,
- atrakcyjnością lokalizacji mieszkania,
- wykorzystaniem nowoczesnych, bezpiecznych systemów w nowo wybudowanych kompleksach mieszkaniowych,
- standardem wykończenia lokum.
Bezpieczeństwo transakcji
Równie istotnym (o ile nie najistotniejszym) czynnikiem przemawiającym na korzyść takiej inwestycji jest parasol ochronny dla przyszłych nabywców. Mowa tutaj o tzw. ustawie deweloperskiej, regulującej prawa i obowiązki deweloperów związanych ze sprzedażą mieszkań na rynku pierwotnym.
Mimo że powstała ponad 10 lat temu, jest stale aktualizowania. Przed zakupem mieszkania od dewelopera warto zapoznać się bliżej z jej zapisami. W świetle przepisów w roku 2022 umowa ustawa deweloperska definiuje kluczowe elementy zakupu mieszkania
Preferencyjne rozwiązanie prawne od 2012 roku określa m.in:
W szczególności sposób i treść zawierania umów deweloperskich.
- wykaz obowiązków dewelopera przed zawarciem umowy
Regulujący, jakich formalności musi dopełnić deweloper przed sporządzeniem finalnej umowy.
- prawa i obowiązki stron umowy
Określające zobowiązania i zdolności prawne stron
- środki ochrony wpłat nabywcy, w tym zasady postępowania w przypadku ogłoszenia upadłości inwestora
Stanowiące parasol ochronny dla kupujących.
Jak formalnie wygląda zakup mieszkania od dewelopera?
Jeśli wybrałeś swoje wymarzone lokum, możesz rozpocząć proces formalizujący inwestycję. Poniżej znajdziesz 3 najważniejsze kroki w procesie kupna mieszkania od dewelopera.
Krok 1 - Umowa rezerwacyjna lub umowa przedwstępna
Nierzadko pierwszym krokiem jest sporządzenie umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. Dzięki takiemu dokumentowi zaznaczasz chęć zakupu wybranego mieszkania, ale nie możesz jeszcze w pełni zrealizować tego procesu (ze względu na postępowanie kredytowe, brak niezbędnych dokumentów)
Zwykle wiąże się z koniecznością uiszczenia zadatku.
Krok 2 - Umowa deweloperska
Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem związanym z zakupem mieszkania od dewelopera jest podpisanie umowy deweloperskiej. Jest to dokument notarialny przenoszący własność mieszkania z dewelopera na nowego właściciela lokum.
Nowy nabywca zobowiązuje się jednocześnie do zapłaty za nowe mieszkanie. Umowa deweloperska określa również szczegóły płatności — terminarz oraz wysokość rat.
Krok 3 - Akt ustanowienia własności
Ostatnim elementem jest spisanie umowy przenoszącej własność mieszkania. Sporządzanie dokumentu poprzedza odbiór techniczny lokum.
Odbiór mieszkania odbywa się zgodnie z zapisami zawartymi w umowie deweloperskiej. Dzieje się to jednak nie wcześniej niż po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wybudowanego budynku.
Podczas odbioru technicznego mieszkania sporządzane są dwa podstawowe dokumenty:
- protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego
Zawiera opis nieruchomości, podstawowe informacje dotyczące stron umowy oraz dodatkowy suplement poświadczający m.in. odbiór kluczy przez nowych właścicieli czy stan liczników.
- protokół odbioru technicznego
Jest dokumentem zawierającym informacje na temat dodatkowych właściwości technicznych lokalu i ewentualnych usterek i problemów w nim występujących. W protokole odbioru technicznego podobnie jak w zdawczo-odbiorczym, znajdują się podstawowe informacje na temat stron, spis usterek i terminarz oraz zakres ich napraw.
Podsumowanie
Dzięki ustawie deweloperskie 2012 roku proces zakupu mieszkania od dewelopera jest znacznie prostszy i bezpieczniejszy
Podczas sporządzania protokołów, warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją, a, w przypadku pytań, kierować je do przedstawiciela dewelopera. Formalności, począwszy od sporządzenie umowy przedwstępnej, aż do sporządzenia aktu ustanowienia własności mogą zająć nieco czasu. Warto więc uwzględnić to w procesie planowania zakupu nieruchomości